Blog
Jak karmić kota? Poradnik żywieniowy dla opiekuna
Masz w domu pod opieką kota i chcesz zapewnić mu długie życie? Kwestią, której nie możesz pominąć, jest prawidłowe karmienie futrzastego przyjaciela. W poniższym artykule znajdziesz mnóstwo konkretnych wskazówek dotyczących żywienia zwierzaka, zarówno małego, jak i dorosłego. Przeczytaj wpis i dowiedz się, jak karmić kota, jak często i czym – karmą suchą, mokrą, a może obiema formami?
Co warto wiedzieć o potrzebach żywieniowych kotów?
Liczba posiłków spożywanych w ciągu doby przez dziko żyjącego kota może zaskoczyć – zwierzę je od 12 do 20 razy w czasie 24 godzin. Dokładna liczba zależy od dostępności jedzenia i umiejętności polowania. Koty polują również nocą, bo odpowiada to ich naturalnemu rytmowi żywieniowemu. Jeśli jednak nie przebywasz całymi dniami w domu ze swoim futrzastym towarzyszem, trudno będzie Ci serwować mu co dwie godziny kolejne porcje jedzenia. Na szczęście liczbę posiłków można jak najbardziej ograniczyć do 4 bądź 5 na dobę, dbając o skład i liczbę kalorii dostosowane do potrzeb zwierzęcia.
Warto też wiedzieć, że koty są bezwzględnymi mięsożercami – ich układ pokarmowy jest dość krótki oraz potrzebują znajdującej się w mięsie tauryny do prawidłowego funkcjonowania. Podając mruczkowi karmę, uwzględnij również to, że lubi on jeść w cichym i bezpiecznym miejscu, w samotności i z czystych naczyń. Nie hałasuj więc i nie przechodź bez końca obok jego miski podczas pory jedzeniowej.
Jeśli masz kota, być może zdarzyło Ci się zauważyć, że pije on niewiele wody. Ta niechęć do nawadniania występuje nie bez powodu. Przodkowie naszych domowych kotów pochodzili z suchych rejonów. Dlatego koniecznie podawaj swojemu pupilowi mokrą karmę, a nie wyłącznie suchą. Dostarczy mu ona sporą ilość niezbędnych płynów.
W diecie kota nie powinny również znajdować się węglowodany, gdyż organizmy mruczków produkują potrzebną glukozę z tłuszczów i białek. Ważne natomiast, by w posiłkach zwierząt występowała tauryna, witamina A i kwas arachidonowy. W naturalnych warunkach koty pobierają taurynę z myszy wyjątkowo bogatych w ten składnik.
Jak często karmić kota i ile karmy mu podawać?
Prawidłowe żywienie kotów zależy od ich wieku, wagi, płci, sterylizacji lub jej braku, a także alergii pokarmowych. Z drugiej strony jak najbardziej można odpowiedzieć, jak karmić dorosłego kota ważącego średnio 5 kilogramów i sterylizowanego. Potrzebuje on 250 kalorii dziennie w formie od 4 do 5 posiłków na dzień, przy czym minimalna liczba to 3. Ponadto zaleca się podawanie kotu średnio ¾ filiżanki suchego pokarmu lub od 320 do 400 gramów mokrej karmy odpowiadającej jednej dużej puszce bądź 3, 4 saszetkom.
A jak prawidłowo karmić kota w przypadku żywienia mieszanego? Możesz mu na przykład podawać codziennie małą puszkę mokrej karmy (lub jedną saszetkę) oraz połowę filiżanki suchej karmy. Taką rację żywnościową łatwo rozdzielisz na 4-5 posiłków:
-
Rano po przebudzeniu – pół saszetki mokrej karmy.
-
Przed wyjściem z domu – 1/3 dziennej porcji suchej karmy.
-
W karmidle interaktywnym – 1/3 dziennej porcji suchej karmy.
-
Po powrocie do domu – kolejne pół saszetki mokrej karmy.
-
Wieczorem – pozostała część suchej karmy (1/3 dziennej porcji).
Co ważne, stały harmonogram posiłków odgrywa ważną rolę w kocim życiu, pomagając zwierzęciu radzić sobie ze stresem, szczególnie związanym ze zmianami w otoczeniu, na przykład wakacyjnym wyjazdem właściciela. Regularne pory jedzenia gwarantują futrzastemu przyjacielowi poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Jak karmić małego kota?
Wiesz, jak karmić dorosłego kota, by otrzymał odpowiednią ilość kalorii we właściwych porcjach. Kwestia żywienia trochę inaczej wygląda w przypadku małych zwierząt. Kocięta po swoich narodzinach przez pierwsze 2-3 tygodnie żywią się wyłącznie mlekiem matki, stanowiącym dla nich pełnowartościowy pokarm. W okolicach 4 tygodnia życia zaczyna się okres przejściowy, kiedy to małe koty nadal piją mleko matki, a zarazem zaczynają próbować posiłków pod innymi postaciami. Wtedy możesz zaserwować swojemu zwierzakowi pierwsze rozmiękczone danie uzupełniające dietę opartą na mleku. Na całkowite przystosowanie kocięcia do nowej formy żywienia trzeba poczekać od 6 do 8 tygodni.
Jak prawidłowo karmić małego kota? Trzeba podawać mu od 4 do 5 posiłków o regularnych porach w ciągu dnia i w formie karmy przeznaczonej dla kociąt. Dieta zwierzaka nie powinna zawierać jedzenia spożywanego przez ludzi. Warto też pamiętać, że dla rozwoju i wzrostu kociąt ważna jest tauryna i arginina. Niedobory tych aminokwasów na wczesnym etapie życia mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jak żywić kota sterylizowanego?
Wielu opiekunów kotów decyduje się na sterylizację, by zapobiec – trudnemu do skontrolowania szczególnie w przypadku zwierząt wychodzących – rozmnażaniu swoich pupili. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się po osiągnięciu dojrzałości płciowej przez kota, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. Sterylizacja chroni zwierzę również przed rozmaitymi chorobami, przede wszystkim nowotworami.
Niestety po sterylizacji koty często przybierają na wadze, bo ich organizm zwiększa produkcję greliny, czyli hormonu głodu. Dlatego jeśli Twój zwierzak przeszedł sterylizację, kontroluj liczbę i wielkość jego posiłków. Podawaj mu też karmy przeznaczone dla kotów po zabiegu. Zawierają one mniej kalorii i tłuszczu, a jednocześnie są bogate w białko, minerały, witaminy i kwasy tłuszczowe ważne dla zdrowia pupila.
Kotom po sterylizacji nie należy udostępniać pożywienia bez limitu, ponieważ ze względu na duży apetyt będą one zjadały o wiele więcej, niż wynosi ich zapotrzebowanie. Dobrym rozwiązaniem mogą stać się w tym przypadku automatyczne miski wydające pokarm w regularnych odstępach czasowych.
Czym karmić kota oprócz karmy?
Jedzenie dla kota niebędące kocią karmą nie jest równoznaczne z posiłkami spożywanymi przez człowieka. Nie podawaj swojemu zwierzakowi resztek ze stołu – szczególnie w większych ilościach. Prędzej czy później wpłyną one negatywnie na jego zdrowotną kondycję.
Przygotowuj posiłki dopasowane do kocich potrzeb żywieniowych. W diecie zwierzęcia powinno znaleźć się około 70% mięsa, 20% podrobów oraz 10% warzyw i ewentualnych innych składników. Do najlepszego mięsa dla kotów należy to z przerośniętymi ścięgnami i żyłami, bo zawiera mnóstwo wartościowych elementów oraz wspiera zdrowie zębów mruczka, zmuszając go do intensywniejszego gryzienia. Jeśli kot nie ma alergii ani nietolerancji pokarmowej, możesz serwować mu rozmaite rodzaje mięsa, takie jak drób, wołowina, jagnięcina, królik i ryby.
Pamiętaj też o podrobach, sercach czy żołądkach, które powinny stanowić około 15-20% domowego pożywienia pupila. Jeśli chodzi o warzywa, nie wszystkie są odpowiednie dla kotów, niektóre mogą mocno zaszkodzić. Do odpowiednich dla zwierzęcia produktów należy ugotowana i rozdrobniona marchewka, surowe bądź ugotowane buraczki, ugotowana fasolka szparagowa, bób i oliwki. Do tych szkodliwych zalicza się natomiast cebula, czosnek, pomidory i kukurydza. Przed podaniem warzyw, sprawdź, czy na pewno będą one odpowiednie dla Twojego pupila.
Karma sucha czy mokra dla kota?
Jak karmić kota, by dostarczyć mu wszystkich ważnych dla zdrowia składników? Warto podawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę, a nie wyłącznie jeden rodzaj, oraz postawić na pożywienie wysokiej jakości.
Suchą karmę w postaci chrupiących granulek mających wilgotność wynoszącą około 8-10% pozostawisz w kociej misce nawet na cały dzień, nie ryzykując, że się zepsuje. Koty mogą żywić się wyłącznie suchą karmą, z drugiej strony jest to niewskazane, szczególnie w przypadku zwierząt z problemami nerkowymi. Niska wilgotność jedzenia spowoduje dodatkowe odwodnienie i pogorszenie kondycji zdrowotnej, tym bardziej że koty miewają trudności z regularnym piciem wody, często pobierają ją głównie z mokrego pożywienia. Ponadto karma sucha cechuje się większą kalorycznością od mokrej, więc nie będzie najlepszym wyborem w przypadku kotów sterylizowanych.
Karma mokra zawiera natomiast sporo wody niechętnie pitej przez kota i około 70% mięsa. Wzbogaca się ją także o strawne dla kotów źródła węglowodanów i wartościowe oleje jak słonecznikowy czy łososiowy. Taka forma pokarmu w pełni zaspokaja codzienne kocie potrzeby w zakresie energii oraz ilości białka, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych.
Jedna i druga postać karmy ma niezaprzeczalne korzyści. Sucha forma jest łatwiejsza w podawaniu i przechowywaniu, długo zachowuje świeżość, a także pomaga w ścieraniu kamienia nazębnego.
Mokra karma dla kota nawadnia organizm zwierzęcia, zmniejszając ryzyko chorób nerek i układu moczowego. Ponadto jest bogatsza w witaminy, minerały, białko oraz wiele innych wartościowych elementów.
Czy kot może pić mleko?
Mleko jest mocno kojarzone z kotami. Tymczasem wcale nie stanowi odpowiedniego pożywienia dla dorosłych zwierząt. Składniki nabiału nie tylko są zbędne w kociej diecie, lecz także mogą wywołać szereg przykrych dolegliwości, takich jak: wzdęcia, bóle brzucha, wymioty i biegunki prowadzące do odwodnienia oraz reakcje alergiczne w formie świądu, podrażnienia skóry, a nawet utraty sierści. Od 6-8 tygodnia życia aktywność laktazy odpowiedzialnej za trawienie laktozy stopniowo maleje w kocim organizmie. Dorosły kot nie ma więc już zdolności trawienia mleka.
Jedynym mlekiem, które powinien pić kot, jest mleko matki stanowiące jedyny pokarm kociąt do około 3-4 tygodnia życia. Mleko pochodzące od innych zwierząt, na przykład krowie, nie jest przeznaczone dla kociąt. Ma inny skład, więcej laktozy oraz mniej tłuszczu. W przypadku braku naturalnego mleka matki kociąt można stosować mlekozastępcze preparaty zbliżone pod względem składu do kociego mleka.
Dobre suche i mokre karmy dla kotów w iPublimar
W naszym sklepie znajdziesz karmy dla kotów produkowane przez zaufane firmy. Polecamy artykuły Doliny Noteci, czyli polskiego producenta pożywienia dla kotów i psów. Suche i mokre karmy zawierają dobraną do potrzeb zwierzaków dużą ilość mięsa pozbawioną szkodliwych barwników, aromatów i zapychaczy.
Możesz wybrać pełnoporcjową, mokrą karmę dla kota Rafi Cat z cielęciną stanowiącą naturalne źródło mikroelementów i makroelementów oraz witamin, aminokwasów i kwasów tłuszczowych niezbędnych w kocim jadłospisie.
Polecamy również dobrą karmę dla kota po sterylizacji Piper z tuńczykiem. Wzbogacenie jej składu o jod, czyli składnik hormonów tarczycy, pomaga w zachowaniu równowagi metabolicznej organizmu.
Teraz już wiesz, jak karmić kota, by pomóc mu w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej, a jednocześnie zapewnić przyjemność z jedzenia. Jeśli potrzebujesz porady podczas wyboru odpowiedniej karmy z naszego sklepu, zapraszamy do kontaktu.