Historia produkcji serów sięga około 10 tysięcy lat wstecz, kiedy to zaczęto udomawiać zwierzęta, między innymi owce i kozy. Obecnie istnieje aż 4 tysiące gatunków serów klasyfikowanych w zależności od pochodzenia mleka, czasu dojrzewania, konsystencji czy sposobu produkcji. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące rodzajów serów żółtych i białych, popularnych produktów oraz ich wpływu na zdrowie. Zapraszamy do lektury i wyboru odpowiedniego dla siebie sera!

Rodzaje serów żółtych

Wyróżniają się wyśmienitym smakiem, konsystencją od miękkiej i rozpływającej się w ustach do twardej, idealnej do ścierania, a także wysoką zawartością wapnia, białka i witamin z grupy B, takich jak ryboflawina i B12 – sery żółte to powszechnie lubiany i znany produkt. Dodatkowo występują one w rozmaitych rodzajach, choćby takich jak:

  • Typ szwajcarski – cechują go duże oczka oraz jędrna, sprężysta konsystencja. Przykładowymi serami tego typu są emmentaler, radamer i masdamer. W ofercie iPublimar znajdziesz dojrzewający ser żółty typu szwajcarskiego, którego receptura opiera się na doskonałej jakości mleku i czterotygodniowym dojrzewaniu. Ser nie zawiera środków konserwujących ani laktozy.

  • Typ holenderski – tego rodzaju sery żółte nie mają żadnych oczek lub mają ich bardzo niewiele. Charakteryzuje je gładka, miękka i jędrna konsystencja. Do przykładowych serów tego typu należy gouda i edam. W naszym sklepie możesz zdecydować się na przykład na goudę z kozieradką, która nie tylko nadaje serowi wyrazistego smaku i aromatu, lecz także obniża poziom glukozy i pozytywnie wpływa na wzrok.

  • Typ szwajcarsko-holenderski – ten rodzaj sera charakteryzuje się mnogością niewielkich dziurek. Popularny w Polsce ser szwajcarsko holenderski to salami i tylżycki. W iPublimar proponujemy salami ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Wyróżnia je aksamitnie miękki miąższ i delikatny smak. Polecany ser salami powstaje z mleka pochodzącego z polskich gospodarstw.

  • Typ włoski – tego rodzaju sery żółte wyróżnia twarda, krucha konsystencja. Do przykładowych produktów należy parmezan i grana padano.

  • Typ angielski – tego typu sery żółte charakteryzuje maślany, łagodny smak. Popularnym przykładem sera rodzaju angielskiego jest cheddar.

Polecamy spróbowanie różnych rodzajów sera i niepoprzestawanie na jednym typie – urozmaicona dieta to często smaczniejsze, a zarazem dostarczające większej liczby składników odżywczych posiłki.

Rodzaje serów białych

Sery białe i twarogowe to sery miękkie, kwasowe i niedojrzewające. Charakteryzuje je łagodny, czasem lekko kwaskowaty smak, a także kremowa konsystencja. Ich poszczególne typy różnią się od siebie zawartością tłuszczu.

Do rodzajów białych serów należy twarożek idealny na kanapki, ricotta używana w nadzieniu pierożków ravioli, cottage cheese o ziarnistej strukturze, mascarpone idealny do kremowego tiramisu oraz feta znana z greckiej sałatki.

Typy serów a rodzaj mleka, technologia produkcji i czas dojrzewania

Klasyfikację serów można przeprowadzić, opierając się także na rodzaju mleka użytego do produkcji. Z krowiego mleka wytwarza się na przykład goudę i ementaler, z owczego – bryndzę, bundz czy oscypek, a z koziego – tignard, montrachet i cabrion. Jeśli zaś chodzi o technologię produkcji, wyróżnia się sery:

  • podpuszczkowe miękkie (camembert, brie),

  • podpuszczkowe półtwarde (gouda),

  • podpuszczkowe twarde (cheddar, parmezan),

  • zwarowe (ricotta),

  • kwasowe niedojrzewające (twaróg),

  • kwasowe dojrzewające (gomółka),

  • kwasowo-podpuszczkowe (serki wiejskie).

Sery różnią się także czasem dojrzewania. Sery świeże należą do produktów niedojrzewających mających krótki czas przydatności do spożycia, który wynosi zazwyczaj kilka dni. Sery miękkie natomiast to wyroby maziowe, pleśniowe, krótko dojrzewające (od 10 do 30 dni) i cechujące się kremową konsystencją. Sery półtwarde dojrzewają od 2 do 12 miesięcy, a ich smak w znacznej mierze zależy od skórki. Sery twarde dojrzewają przynajmniej rok i są często produkowane z odtłuszczonego mleka.

Popularne na świecie gatunki sera

Produkowana z krowiego mleka, charakteryzująca się orzechowo-maślanym smakiem i elastyczną konsystencją gouda to jeden z najbardziej znanych na świecie serów. Zawiera dużo tłuszczu, ale z drugiej strony stanowi bogate źródło wapnia, selenu i cynku. Warto sięgnąć po wyróżniającą się kruchą strukturą goudę old amsterdam, czyli szlachetną odmianę dojrzewającą przez 18 miesięcy.

Do popularnych rodzajów serów należy też pochodzący z Anglii cheddar, czyli dojrzewający, pełnotłusty ser z krowiego mleka. Ma on jasnożółty bądź delikatnie pomarańczowy kolor oraz słodkawy smak z wyrazistą, orzechową nutą.

Znanym typem sera z Francji jest natomiast camembert – dojrzewający ser pokryty pleśnią produkowany z krowiego mleka. Wyróżnia go połączenie kremowego wnętrza z zewnętrzną warstwą pleśni o wyrazistym smaku.

Popularny ser stosowany w deserach to delikatne mascarpone, czyli włoski ser śmietankowy pochodzący z Lombardii. Mascarpone zachwyca kremową konsystencją, słodkim, śmietankowym smakiem oraz białym bądź kremowym odcieniem.

Do znanych rodzajów serów należy również mozzarella z południowych Włoch wytwarzana z mleka bawolic lub mieszanki mleka bawoliczego i krowiego. Sprzedaje się ją w formie okrągłych, zanurzonych w serwatce kawałków. Mozzarelli używa we włoskich potrawach, między innymi w lazanii i na pizzy.

Kolejnym popularnym serem pochodzącym z Włoch jest parmezan, czyli ser podpuszczkowy z mleka krowiego. Jego smak łączy pikantność z lekką słodyczą. Parmezan dojrzewa przez kilka lat, tracąc w tym czasie dużo wody i nabierając intensywnego smaku.

Jaki ser jest najzdrowszy?

Wspomniany wyżej parmezan należący do najbardziej rozpoznawalnych serów na świecie to również jeden z najzdrowszych serów. Ma niewielką ilość laktozy, a zarazem znaczną zawartość wapnia. Parmezan działa korzystnie na trawienie i zdrowie jelit, wypróbuj go więc koniecznie, jeśli doświadczasz w tej kwestii problemów zdrowotnych.

Dla osób z nietolerancją laktozy dobrym wyborem poza parmezanem będzie cheddar. Ten angielski ser korzystnie wpływa również na zdrowie osób z osteoporozą, bo dostarcza wapnia i białka. Ponadto zawiera tryptofan potrzebny do produkcji serotoniny znanej jako hormon szczęścia.

Zdrowym rodzajem sera jest również ricotta bogata w białko i pokrywająca jedną czwartą dziennego zapotrzebowania na wapń. Zawiera ona także witaminy z grupy B, fosfor i cynk przy jednoczesnym niewielkim poziomie sodu i tłuszczu.

Kolejnym typem zdrowego sera jest gorgonzola, czyli miękki, dojrzewający ser, który swój charakterystyczny kolor zawdzięcza pleśni Penicillium glaucum. Zawiera on niewiele cholesterolu oraz stanowi źródło witamin z grupy B, dzięki czemu doskonale nadaje się dla osób cierpiących z powodu osteoporozy i artretyzmu.

Bogatym w białko, dostarczającym niewiele tłuszczu oraz polecanym przez dietetyków typem sera jest twaróg. Dostarcza on witamin z grupy B, A i D oraz probiotyków wspierających trawienie. W iPublimar proponujemy na przykład twaróg marki Lublanka rozwijanej przez Spółdzielnię Mleczarską Bychawa. Lublanka promuje slow life w formie wspólnych rodzinnych śniadań. Produkowany przez nią delikatny twaróg powstaje z pasteryzowanego, ukwaszonego kulturami bakterii mlekowych mleka.

Po jakie sery lepiej nie sięgać?

Do rodzajów serów negatywnie wpływających na zdrowie należą te zawierające zagęszczające substancje, takie jak tłuszcz roślinny i lecytyna sojowa. Nie warto również sięgać po produkty niemające w nazwie słowa „ser” – szczególnie należy omijać sery topione i oznaczone jako „tostowe”. Tego typu produkty to tak naprawdę wyroby seropodobne zawierające mnóstwo wzmacniaczy smaku, konserwantów i barwników. Lepiej też nie przesadzać z ilością mascarpone składającego się głównie w tłuszczu oraz szwajcarskiego sera Gruyère, który jest bardzo kaloryczny i tłusty, w związku z czym powinny go unikać osoby z problemami układu sercowo-naczyniowego.

Skoro znasz już gatunki sera żółtego i białego, możesz zdecydować się na idealne dla siebie i swoich bliskich produkty. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą iPublimar oraz wyboru pysznych, a jednocześnie zdrowych artykułów!